hezarpa

چرا و در چه مواردی از کشیدن دندان در درمان ارتودنسی استفاده می‌شود؟

هنگامی که فرد به سن بزرگسالی برسد، وضعیت دهان و فک وی به ثبات رسیده و دیگر رشد نخواهد کرد. با وجودی که کشیدن دندان‌ها برای درمان ارتودنسی در موارد نادر برای کودکان انجام می‌شود، انجام این کار برای بزرگسالانی که به کشیدن دو یا حتی چهار دندان خود برای درمان ارتودنسی نیاز دارند، مسئله‌ای غیر عادی و نادر نیست. به این ترتیب متخصص ارتودنسی در صورت نیاز بیمار را به مطب دندان پزشک برای کشیدن دندان‌های لازم معرفی خواهد کرد.

امروزه به دلایل مختلف افراد از روش‌های درمان ارتودنسی استفاده می‌کنند. یکی از این دلایل مربوط به کاهش ازدحام و تجمع دندان‌ها در دهان می‌باشد. در حقیقت این شرایط منجر به پیش آمدگی دندان‌ها (دندان خرگوشی) یا از بین رفتن بافت لثه و استخوان شده و می‌تواند مشکلاتی را در ارتباط با جویدن مناسب غذا برای فرد ایجاد کند. در صورتی که استخوان فک زیر دندان‌ها به مقدار کافی بزرگ باشد، متخصص ارتودنسی به ندرت از فشار برای حرکت دادن دندان‌ها به سمت خارج یا داخل استفاده می‌کند. اما اگر استخوان فک به مقدار کافی برای دندان‌ها بزرگ نباشد، پزشک معالج ممکن است از فضا سازها برای رشد آرام استخوان فک و ایجاد فضای لازم برای دندان‌ها استفاده کند. به هر حال توجه داشته باشید پس از سن 16 سالگی، به علت متوقف شدن فرآیند رشد استخوان، این روش دیگر نتیجه بخش نخواهد بود.

یکی از دلایل دیگری که افراد از درمان‌های ارتودنسی استفاده می‌کنند برای تغییر موقعیت و حالت لب است. در حقیقت ظاهر لب‌های ما تحت تاثیر دندان‌های زیر آنها قرار دارد. به این ترتیب صاف کردن دندان‌ها می‌تواند گاهی اوقات بر بهبود وضعیت ظاهری لب‌ها تاثیر داشته باشد. علاوه بر این، در صورتی که یک فک بیمار دارای اندازه متفاوت نسبت به فک دیگر باشد، دهان بیمار در موقعیت مناسب قرار نگرفته و فرآیند جویدن غذا توسط دندان‌ها به نحو مناسب انجام نمی‌شود. در نتیجه دندان‌های غیر هماهنگ می‌توانند بر ظاهر و طول صورت فرد تاثیر گذاشته و حتی باعث ایجاد وقفه تنفسی در خواب شوند.

به خاطر دلایل مطرح شده فوق، لازم است افراد از درمان‌های ارتودنسی برای رفع مشکلات دهان و دندان خود استفاده کنند و این روش‌ها گاهی اوقات نیازمند کشیدن دندان‌های سالم فرد برای دستیابی به نتایج درمانی مورد نظر می‌باشند.

+ نوشته شده در سه شنبه 16 شهريور 1400ساعت 11:26 توسط netware | | تعداد بازدید : 2

× بستن تبلیغات